Der er noget smukt ved cirkler, der lukker sig
Christian Nielsen stiftede GlobeSearch i 1989. En mailtråd fra 2026 om et opkald i 1990 minder mig om, hvordan virksomheden blev bygget — én relation ad gangen.

Der er noget smukt ved cirkler, der lukker sig.
Christian Nielsen stiftede GlobeSearch i 1989, og forleden fik jeg videresendt en mailtråd, han for nylig har haft med Jan Skelbæk. En korrespondance, der i al sin enkelhed fortæller mere om karrierer, relationer og tilfældigheder end mange lange LinkedIn opslag.
Jan skriver for at sige tak. Tak for dengang Christian i 1990 åbnede en dør og pegede på en mulighed hos Oracle. På det tidspunkt var Oracle ikke et lige så sikkert kort som IBM, hvor Jan kom fra, men det rummede nogle meget interessante karrieremuligheder for den rigtige. Et enkelt opkald, der ændrede retningen.
Det blev begyndelsen på en meget flot karriere, men også starten på en lang relation præget af tillid, sparring og gensidig respekt. Ultimo februar går Jan på pension efter mange år i erhvervslivet, senest som kommerciel direktør hos Knowit.
"Der er mange pudsigheder, der ender med at afgøre ens skæbne," skriver Jan selv.
Og netop derfor bliver jeg aldrig træt af den slags historier.
Stort tillykke med pensionen, Jan.
Og tak til Christian for påmindelsen om, hvordan GlobeSearch blev bygget: En relation ad gangen.



